ulviyekuccuk @ gmail.com

"Toros Dağları’na bakınız, eğer orada tek bir Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez" Mustafa Kemal ATATÜRK

Akdeniz Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı Süleyman Sarıkaya, açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edildiğimizi vurgulayarak, "Millet ikinci el ceket, üçüncü el ayakkabı alıyor. Kuru ekmek yiyorlarsa aç değillerdir, mantığı ile devam ediyoruz. Artık simidi, poğaçayı parça satıyorlar. Karpuzu dilimle yiyoruz" dedi. Akdeniz Yörük Türkmen Federasyonu'nun Antalya'daki Başkanlar Konseyi Büyük Kurtarıcı'nın bu vecizesinin İstiklal Marşı'nın ardından hep birlikte coşkulu okunması ile başladı. Federasyon Başkanı Süleyman Sarıkaya, Döşemealtı Belediyesi'nin ev sahipliğinde dgerçekleştirilen ve 20 dernek başkanının katıldığı konseyde ülkedeki son gelişmeler konusunda değerlendirmede bulunacağını, oluşturma çalışmalarını hızla sürdürdükleri 'Yörük Türkmen Platformu' ilgili bilgi akktarılacağını söyledi.

Atatürk'ün sözlerini vasiyet kabul ediyoruz

Akdeniz Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı Süleyman Sarıkaya, İçişleri eski Başkanı Mehmet Gazioğlu ve Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Bekir Kumbul un da katıldığı Başkanlar Konseyi'nin açılışındaki konuşmasında "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün -Toros Dağları’na bakınız, eğer orada tek bir Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez- sözlerini bizlere vasiyeti olarak benimsiyoruz. Kara çadırda simgeleşen değerleri, yaşamın her alanında hayata geçirerek; bizlere bırakılan vasiyeti yerine getirmeye çalışıyoruz" dedi..

Akdeniz'de çoban ateşini yaktık

Sarıkaya, kadim Yörük Kültürü'nü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için Türkiye'nin her bölgesinde olduğu gibi Akdeniz'de de Çoban Ateşi'nin yaktıklarını belirtti. 'Çoban Ateşi şafak söktü güneş doğacak' anlamına geldiğini vurgulayarak, şunları söyledi : "Yerel değerlere sahip çıkmadan onun gelişimine katkı sağlamadan, bütün insanlığın ortak mirası anlamında evrensel değerlerin bir parçası olamaz. Bize düşen görev, Yörük kültürünü ve savunduğu değerleri obada, şehirde, evde, işte ve yaşamın her alanında yaşamaktır"

Millet üçüncü el ayakkabı alıyor 

"Yörük Türkmen camiası aldatmaz, aldatılmayı da sevmez. Her zaman onurlu birlikteliklerden yanadır” diyen Akdeniz Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı Süleyman Sarıkaya, tek adam rejiminin ülkeyi karanlığa sürüklediğini, ekonomi gemisinin batma noktasını geldiğini öne sürdü. Sarıkaya, "Millet ikinci el ceket, üçüncü el ayakkabı alıyor. Kuru ekmek yiyorlarsa aç değillerdir, mantığı ile devam ediyoruz. Artık simidi, poğaçayı parça satıyorlar. Karpuzu dilimle yiyoruz. Sanal bir yönetimle karşı karşıyayız. Anadolu’da bir söz var, bal, bal demekle ağız tatlanmaz. Millet açlığın altında yaşamaya devam ediyor" şeklinde konuştu.