ulviyekuccuk @ gmail.com

 60'ncı Antalya Altın Portakal Film Festvali'nin sansür tartışmaları yüzünden hem de Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100'ncü yılında iptal edilmesinin yankıları sürüyor. Türkiye'nin en önemli, en uzun soluklu sinema etkinliği olarak bilinen ve 1964 yılından beri düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin iptal edildiğini Festival Başkanı CHP'li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek açıkladı.

BÖCEK'İN BAŞKA HAYALLERİ VARDI 

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 60'ncı Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin iptal edildiğini açıklayarak tarihe festivali iptal eden ilk Belediye Başkanı olarak geçti. Oysa Böcek'in tarihe geçmek için başka hayalleri vardı. Böcek, Antalya'da en uzun süre belediye başkanlığı yapmış siyasetçi olarak tarihe geçmek istiyordu. Yakın çevresi Böcek'in Antalya'da herkesin takdir ettiği, beğenisini kazanan bir eser bırakarak da tarihe geçmek amacında olduğunu her fırsatta dile getirdiğini ifade ediyorlar.

KONYAALTI'NDA 4 DÖNEM KAZANDI 

Böcek, aktif siyasete 1994-1999 yılları arasında Anavatan Partisi'nde Merkez İlçe Başkanı olarak  başladı. 18 Nisan 1999'da yapılan yerel seçimlerde Anavatan Partisi'nden yüzde 27 oyla Konyaaltı Belediye Başkanı seçilen Muhittin Böcek, 28 Mart 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde bu kez CHP adayı olarak yüzde 51 oyla ikinci kez Konyaaltı Belediye Başkanı seçildi. Böcek, Muratpaşa gibi CHP'nin kalesi olarak bilinen Konyaaltı'nda 29 Mart 2009'da yüzde 60.60 30 Mart 2014'te ise yüzde yüzde 59.1 ile bir kez daha Konyaaltı'nı kazanarak üst üste 4'ncü kez belediye başkanı seçilme başarısını gösterdi..

BÖCEK'İN GÖNLÜNDE YATAN ASLAN 

2019 yerel seçimlerinde Muhittin Böcek, CHP'dren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak girdiği seçimi yüzde 50.62 ile kazandı. AKP adayı Menderes Türel ise yüzde 47.22'de kaldı. Elbette her siyasetçi gibi Böcek'in de gönlünde yatan aslan 2024 Mart ayında yaphılacak yerel seçimlerde bir kez daha CHP adayı olarak yarışmak ve seçimki kazanarak Antalya'da en uzun süre belediye başkanı unvanını alarak tarihe geçmek..

BÖCEK İN CANSEL TUNCER'İN HİÇ Mİ SUÇU YOK ? 

CHP, Böcek'i yeniden aday yapar mı, Böcek bir daha belediye başkanı seçilerek tarihe geçer mi bilinmez  Bilinen ve görünen ise Böcek'in Türkiye'nin en önemli sinema olayı olan Antalya Altın Portakal Film Festivali'ni iptal eden belediye başkanı olarak tarihe geçmiş oılması. Festivalin bu noktaya gelmesi, Antalya'nın ve Altın Portakal'ın prestjini kaybetmesi elbette çok üzücü. Faturanın da  Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu'na kesilmesi manidar. Pekala Altın Portakal'ın 'Skandallar Festivali' ya da 'Sansür Festivali'ne dönüşmesinde Festival Başkanı Muhittin Böcek ile Festivalin İdari Yönetmeni ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Çevikol Tuncer'in hiç mi suçu yok ?. Yorumu ve kararı kamuoyu versin.

1979'DA DA SANSÜRDEN İPTAL EDİLMİŞİ 

Anımsatmakta yarar görüyorum. Startı 1964 yılında dönemin Belediye Başkanı Avni Tolunay tarafından verilen Antalya Altın Portakal Film Festivali 60 yıllık yolculuğunda birisi sansür, diğeri askeri darbe nedeniyle yapılamadı. 1979 yılında 'Sansür Kurulu' festivalde yarışan Yavuz Pağda'nın yönettiği 'Yolcular', Yavuz Özkan'ın yönettiği 'Demiryol' ve Ömer Kavur'un yönettiği 'Yusuf ile  Kenan' filmlerine bazı bölümleri kesilerek uygulanan sansür nedeniyle bu yıl olduğu gibi tüm jüri, yönetmen ve yapımcılar çekildiği için 16. Antalya Altın Portakal Film Festivali iptal edilmişti. Festival bir yıl sonra yani faşist 12 Eylül 1980 Darbesi nedeniyle yapılamadı.