ulviyekuccuk @ gmail.com

Turizmin Başkenti Antalya'ya göç dalgası nedeniyle her yıl Burdur İli kadar, yani 140-150 bin yeni nüfes ekleniyor. Bu  da Antalya'nın sağlıksız büyümesine, sorunlarının da o oranda artmasına, çözümlerinin de giderek gaüçlenmesine yol açtığını sağır sultan bile biliyor artık. Pekala ne yapmalı, elbette birileri konuda elini taşın altına sokmalı, sorunların kaynağı konumundaki bu sağır sultanların da kulağını çekmeli.. 

7 yürekli bir araya gelince 

İşte bu noktada 7 yürekli Antalya sevdalısı kurum başkanı bir araya gelerek, kentin sorunlarını tespit etmek, projeler üretmek ve çözümleri noktasında karar vericiler ile işbirliği yapma amacıyla 'Antalya Sivil Toplum Platformu'nu(ANSTOP)oluşturdular. Bu önemli oluşumun kuruculuğunu ise Ekonomi İş Geliştirme Derneği Başkanı Reşat Güney, Antalya Denizcileşme Platformu Başkanı İzzet Ünlü, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Okan Hançer, Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şube Başkanı Gülsüm Kıldan, Antalya Şehir Plancıları Odası Şube Başkanı Funda Yörük, Türkiye Spor Yazarları Derneği Antalya Şube Başkanı Şifa Çiçek, Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği Başkanı Mehmet Gem üstlendiler.  

Kavga kültürüden uzaklaşmak gerekli

Öncelikli hedefleri arasına 'Kentlilik bilinci yerleştirmek' olan ANSTOP'un sözcüsü Reşat Güney, basınla buluşma toplantısında çok çarpıcı tespitlerde bulundu. Antalya'ya 80'li yıllarda başlayan iç göçün, 90'lı yıllarda dış göçle birlikte hızlanıdğını vurgulayan Güney, pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte rekor üstüne rekor kırdığını belirterek, Antalya'nın şişmanladığını, şişmanladıkça sosyal hayatının ve ekonomisinin olumsuz etkilendiğini, sağlık, altyapı,ticaret, trafik, yani yaşam koşullarının da zorlaştığını söylüyor. 'Tek derrdimiz Antalya' diyen Güney, "Antalya, kavga kültüründen uzaklaşmalı, zorunları uzlaşarak, demokratik yöntemlerle çözmeli" vurgusunu da yapıyor.

Kimsenin alternatifi değiliz

Antalya'nın sorunlarının saptanması ve çözümleri noktasında üretilen projelerin belirlenmesi için Ekim ayında bir çalıştay düzenleyeceklerini söyleyen ANSTOP Sözcüsü Reşat Güney, platformun kapılarının herkese açık olduğunu vurgulayarak, şunları söylüyor : "Tarafsızlık, cinsiyet eşitliği, hoşgörü, dayanışma, kamusallık, paylaşımlı, demokrasi ve savunuculuk temel ilkelerini oluşturacak. Herkese elimizi uzatıyoruz.  Antalyanın sorunları ve çözümleri konusunda her düşünce ve projeye açığız. Hiç bir şeyi saklamayacağız, paylaşıımcı olacağız, hiç bir siyasi partinin arka bahçesi olmayacağız. Antalya'da kentlilik bilincinin artırılamsı için de üzerimize düşeni yapmaya kararlıyız"