ulviyekuccuk @ gmail.com


"Sayın Bürokratlar, kararlar alırken mafyatik düzene hizmet etmeyin, düsturunuz sadece milletimizin refahı olsun. Kanun dışı işleri emir olarak telaki edemezsiniz. Siz bu devletin şerefli memurlarsınız.  Siz bu milletin onurlu evlatlarısınız, bunu hiç unutmayın" CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kamu görevlilerine bu tarihi çağrıyı yapmıştı. Kılıçdaroğlu'nun çok ses getiren çağrısından sonra bürokraside bir kıpırdanma olduğu, bazı kamu görevlilerinin AKP ve MHP kanadından gelen yasalara aykırı  isteklere direndikleri de kulislere yansımıştı. Bu bürokratlardan birisi de 'yandaşa kıyağa hayır' diyerek istifa eden  Antalya İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür'ün olduğu ileri sürülüyor.

AKP'li vekilin baskısından bunaldı istifa etti..

İddialara göre Antalya İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür,  görevini devlet memuru ciddiyeti ve sorumluluğu ile yapan, kimseye ayrıcalık ve ayrımcılık yapmayan bir bürokrattı. 7 yıla yakın bir süre İl Sağlık Müdürlüğü görevini yürüten Dr. Hülür, sağlık camiası ve Antalya kamuoyunun takdir ve sevgisini kazanmıştı. Ancak, Dr. Hülür, sürpriz bir kararla istifa etti. Hülür'den boşalan Antalya Sağlık Müdürlüğü görevine  Şırnak İl Sağlık Müdürü İsmail Başıbüyük atandı. Hülür'ün sürpriz onur istifasının ardında ise Genel Başkan Yardımcısı olduğu İYİ Parti'den istifa ederek, iktidar partisi AKP'ye geçen Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal'ın bir yandaşa kıyak yapılması talebini kabul etmeyişi olduğu öne sürülüyor.

Hastanenin yemek hizmetini ihalesiz vermesini istedi

Antalya İl  Sağlık Mdürü Ünal Hülür'ün görevinden istifasına neden olan ve Başkent Ankara'ya, AKP Genel Merkezi'ne kadar taşınan süreç şöyle gelişti. Kendisi de doktor olan AKP Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür'den bir hastanenin yemek hizmetini bir yakınına vermesini istedi. Müdür Hülür ise Vekil Çokal'a hastanelerin yemek hizmetlerini ihale ile verdiklerini,  bu nedenle isteğine olumlu yanıt veremeyeceğini, yemek hizmetine talip olan kişinin ihaleye girmesinin gerektiğini belirtti. Hülür'ün yandaşa kıyak isteğine olumsuz yaklaşması üzerine çok yönlü baskının gündeme geldiği de öne sürülüyor.

Baskılara dayanamadı istifayı bastı

Siyaset kulislerine yansıyan iddialara göre, AKP'li vekil Çokal'ın yandaşa kıyak talebine olumsuz yaklaşan Antalya İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür'e yapılan baskılar Başkent Ankara'ya AKP Genel Merkezi'ne kadar uzandı. Müdür Hülür de gelişmeler üzerine istifa etti, görevini halen Antalya İl Sağlık Müdürlüğü'nde uzman olarak sürdürüyor. Yani görevini başarı ile yapan devletin şerefli bir bürokratı, yasa dışı talebi karşılamadığı için istifaya zorlandı. Antalhya İl Sağlık eski Müdürü Dr. Ünal Hülür, yandaşa kıyağa prim tanımayarak, istifa edip, alkışı hak eden bir mesaj verdi. Bir anlamda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Kanun dışı işleri emir olarak telaki edemezsiniz. " çağrısına da uymuş oldu.

Kılıçdaroğlu hangi çağrıyı yapmıştı ?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çok ses getiren, iktidar partisi AKP ve ittifak ortağı MHP'yi çok kızdıran sosyal medya mesajında devlet memurlarına şu çağrıyı yapmıştı : "İktidarın değişmesine az kaldı. İktidar değiştiğinde soruşturmalar başlayacak ve eminim ki bu bürokratların bir kısmı 'efendim emir aldık uygulamak zorunda kaldık' diyeceklerdir. Siz bu devletin şerefli memurlarısınız. ‘Emir almıştım’ diyerek bu kirli işlerden sıyrılamazsınız. Size kanun dışı her ne yaptırılıyorsa, pazartesi itibariyle durun. Bu illegal, paralel sistemlerden elinizi eteğinizi çekin"