ulviyekuccuk @ gmail.com

CHP'nin Alanya zaferi

Millet İttifakı'nın, bir anlamda da 6'lı masanın ömrünü tamamladığını bir Antalya Milletvekili İYİ Parti Genel Sekreteri Ugur Poyraz ilk olarak gündeme taşımıştı. Ardından ilginç siyasi gelişmeler yaşandı. İYİ Parti kurmayları ve sözcüleri 2024 yerel seçimlerinde CHP ile ortak hareket etmeyeceklerini, bazı büyükşehirlere de talip olduklarını söylemişlerdi. İYİ Parti'nin talip olduğu belediyeler de biri de CHP'li Muhittin Böcek'in yönetimindeki Antalya Büyükşehir Belediyesi. 

İki altıdan büyük mü ? 

İşte bu noktada ittifakı iki büyük partisi CHP ile İYİ Parti arasında eskileri deyimişle 'siyasi didişme' başladı. CHP'liler 6 milletvekili 'Sururi Çorabatır ,Cavit Arı, Aliye Coşar, Mustafa Erdem, Serap Yazıcı Özbudun(DEVA), Şerafettin Kılıç(SP)'kazandıkları Antalya'ya Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 2 sandalyesi bulunan (Uğur Poyraz ve Aykut Kaya) İYİ Parti'nin talipli olmasını ' iki altıdan büyük mü ' esprisi ile yanıt veriyorlar. Antalya siyasetinin aksaçlıları, CHP ile İYİ Parti arasındaki 'Büyükşehir Kavgası'nın önümüzdeki süreçte alevlenerek süreceğini söylüyor.

CHP'nin katmerli Alanya zaferi

Kurultay sürecinde kartların yeniden kurulduğu CHP'de yerel seçimlerde mevcut belediyeleri korumakla birlikte Kumluca örneğinde olduğu gibi Kepez ve son seçimde birinci parti olduğu Alanya'da belediye başkanlıklarını kazanma hedefi olduğu biliniyor. Genel seçimlerde CHP Alanya'da 63.070 oy ve yüzde 31.26 ile sandıktan birinci parti çıktı. Alanya'da iktidar partisi AKP 60.902 oy ve yüzde 30.6 ile ikinci, MHP ise 22.604 oy ve yüzde 11. 38 ile üçüncü parti oldu. CHP, Alanya'yı hem Dışişleri eski Bakanı ve AKP Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, hem de MHP'li Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'e rağmen kazanarak Alanya'da katmerli, çifte bir zafer elde etti.. 

Özçelik'in enerjisi, Şahin'in Böcek desteği 

Kuşku yok ki CHP'nin Alanya'da AKP ve MHP'yi geride bırakarak birinci parti olarak sandıktan çıkmasında Alanya Örgütü ile birlikte Millletvekili Adayı Murat Özçelik'in payı büyük. Alanya sonuçları CHP için seçimin şifresini olarak alglanıyor. CHP örgütünde ve kamuoyunda sempatisi bulunan Özçelik'in Alanya Belediye Başkanlığı'nın kazanılmasında önemli bir kozu olacağını söylemek kahinlik olmaz. Bu arada Muhittin Böcek destekli olduğu savunulan Alanya Ticaret ve Sanayi Odası(ALTSO) eski Başkanı Mehmet Şahin'in uzunca bir süreden beri CHP'den Alanya Belediye Başkan Adaylığı için kulis yaptığını da vurgulamakta yarar var. 

Start verildi, adaylar sahaya inmeye başladı 

CHP'de büyük kurultayın startı verildi, adaylar sahaya inmeye başladı. Seçim takvimine göre ilçe kongreleri 5 Ağustos'ta başlayıp, 10 Eylül'de sona erecek. İl kongreleri ise 16 Eylül-15 Ekim arasında gerçekleştirilecek. CHP'de İl Başkanı Nuri Cengiz yeniden aday olduğunu duyurdu. Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi eski Başkanı Vural Şahin de İl Başkan Adayı olduğunu açıkladı. Kimi isimlerin ve ekiplerin CHP İl Baxkan adaylığı için nabız yokladıkları, ilçe seçimleri sürecinde ya da sonrasında yeni adayların ortaya çıkması sürpriz olmayacak. CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin, “Örgütümüz daha da üst seviyelere getirmek için yeni dönemde de başkanlığa adayım” dedi. Şahin il başkan konusunda ise  “Partim nerde görev verirse orada çalışırım” yanıtını verdi. CHP Konyaaltı İlçe Başkanlığı için ilk adaylık açıklamasını partinin önemli isimlerinden Ayhan Zor yaptı. Zor, “Dün, bugün yarın ve daima CHP’ye hizmet vereceğim. Partimizin bir neferi, bir Atatürk sevdalısı olarak Konyaaltı İlçe Başkanlığına adayım" mesajını verdi. Konyaaltı’nda mevcut başkan Onur Duruk ise henüz açıklamada bulunmadı. CHP Kepez İlçe Başkanı Önder Kurnaz ise Kepez Belediye Başkan Adaylığına hazırlanıyor. Kurnaz'dan boşalacak koltuk için henüz bir aday çıkmış değil.