ulviyekuccuk @ gmail.com

Bir 'Türkiye Mozaiği' olan Antalya'da 280'ün üzerinde hemşehri derneği var. İstanbul'dan sonra 'taşı toprağı altın' olan ikinci şehir olan Antalya'ya Türkiye'nin 81 ilinden gelenler, hem hemşehri dayanışmasını sağlamak, hem de geldikleri yörenin gelenek, görenek ve kültürünü yaşatmak için dernek çatısı altında toplanıyorlar. Antalya'da hemşehri derneği kurma, etkinlik düzenleme modası öylesine yaygın ki aynı ilin ya da yörenin adını taşıyan birden fazla hemşehri derneği var. Antalya.. Elbette öncelikli hedef hemşehri dayanışması oluyor.

Antalya'da 'Antalyalılar Derneği' kuruldu !.. .

Türkiye İstatistik Kurumu'nun'TÜİK)verilerine göre İstanbul'dan sonra en hızlı göç hareketinin yaşandığı Antalya'ya başka illerden göç edenlerin sayısı Antalya'da doğup büyüyen yerleşik Antalyalıları geçti. Antalya'ya göç  edenler kervanında Konyalılar birinci sırayı alırken,  Konyalıları Burdur ve Isparta izliyor. Antalya'ya başka illerden göç edenlerin oranının yüzde 60'ları bulduğu iddia ediliyor. Antalya'ya göç edenlerin büyük çoğunluğunun ise 20-24 yaş grubu aralığında olduğu ifade ediliyor. İşte böylesine ilginç bir tabloda 'Antalya'da Antalyalılar Derneği' kuruldu haberleri kamuoyunda ilgiyle karşılanmıştı.

Kuşaktan Kuşağa Antalyalılar Derneği

Antalya'da Antalya'nın tarihini, kültürünü, gelenek ve göreneklerini yaşatmak amacıyla kurulan halen üç dernek var. Ancak en bilineni, etkilisi, en çok üyesi bulunan ve başkanlığını Bülent Kantarcılar'ın yürüttüğü Kuşaktan Kuşağa Antalyalılar Derneği(ANTDER)öne çıkıyor. Tüm Antalyalıları kucakladıklarını vurgulayan KANTDER'in başkanı Kantarcılar, "Antalya'nın renkli yolculuğu olarak yola çıktık. Antalyayı'yı seviyoruz, Antalya'yı seveni de seviyoruz, amacımız mutlu Antalya'yı yaratmak, sevgi bizim anahtarımız, mutluluğun sesiyiz" şeklinde konuşuyor.

Amaç yerel kavgaya son vermek

Türkiye'nin 81 ilinden göç alan, son dönemde Rus ve Ukraynalı yerleşimcilerin de favorisi olan Antalya'da amaçlarının Antalya'yı seven ve gönül verenlerin birleştirmek olduğunu belirten KANTDER Başkanı Bülent Kantarcılar, şunları söylüyor : " 1995'te ilk temellerini attığımız bu derneği kurmaktaki amacımız tüm Antalyayı birleştirmek, sevgimizi Antalyalılarla paylaşmak, bütünleşmek, gençlerle kaynaşarak, bu büyük topluluğa layık büyük adımlar atmaktır. Asıl amaç ilçe rekabetini bitirmek, yerel kavgaya son vermektir. Çünkü bir tane Antalya var. Biz Antalyalılar bunun bilincinde olarak birbirimizi sevgi ve saygımızla Antalya olarak kucaklamalıyız"

Yenikapı'dan Kırcami'yle kucaklaşmak

Başkan Kantarcılar, sürekli etkinlik düzenlediklerini, son olarak Atatürk Kültür Parkı'ndaki Gölbaşı Restoran'da Antalya lezzetlerini tanıtan bir organizasyonra ev sahipliği yaptıklarını bildirdi. Kantarcılar, Antalya'da yaşayan herkesi kucaklama ülküsünden asla ayrılmayacakları vurgulayarak,"Bu dernek Yenikapısı ile, Kaleiçi ile, Üçkapıları ile, Şarampolu ile, Tahılpazarı ile, Sinan Mahallesi ile, Deniz Mahallesi ile, Balbey ile, Konyaaltı ile, Bahçeli ile, Işıklar ile, Kırcami ile, Lara ile, Güzeloba ile,Memurevleri ile, Düden ile, Kepez ile, Antalya'nın bir çok mahallesi ile kucaktan kucağa kucaklaşacaktır. Antalya'ya malolmuş ne varsa hep beraber koruyalım" dedi.